Jak wybrać łóżko dla dziecka?
Łóżko dziecięce - czym kierować się przed jego zakupem?
Organizowanie przestrzeni w pokoju dziecięcym nie może obyć się bez podjęcia decyzji gdzie dziecięce łóżko stanie, czyli jeden z niewątpliwie najważniejszych mebli. Jest to nie tylko element, który pozwala na odpoczynek i sen, ale także jest miejscem zabaw. Stając przed dylematem jakie łóżko będzie odpowiednie powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Odpowiedzi na nie znajdziesz w tym artykule.
Przeglądając oferty sklepowe oraz przeszukując strony z inspiracjami wnętrzarskimi w Internecie na pewno zastanawiasz się, który spośród wielu modeli łóżek dziecięcych będzie tym najbardziej trafionym.
Warto przed zakupem łóżka wziąć pod uwagę:
-
wiek dziecka, by móc dopasować je pod kątem bezpieczeństwa,
-
wzrost, jest to niezbędna podpowiedź jeśli chodzi o wymiary łóżka,
-
waga dziecka, to aspekt ważny przy wyborze łóżka, ale także by dobrać odpowiedni materac,
- wielkość pokoiku dziecięcego, przy niedużym metrażu dla starszych dzieci sprawdzi się łóżko piętrowe
Czy łóżka piętrowe są lepszym wyborem niż tradycyjne?
Wybór łóżka to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli w domu, bądź mieszkaniu nie masz zbyt dużo przestrzeni łóżka piętrowe to świetny wybór. Miejsce pod takim łóżkiem można zagospodarować np, na biurko do odrabiania lekcji czy zabaw, na komodę czy może na kuferki na zabawki.
Jeśli jednak maluch boi się wysokości to do pokoju dziecięcego lepszym wyborem będzie normalne łóżko wolnostojące(tradycyjne). Niektóre modele posiadają skrzynie, które także pomagają w przechowywaniu dziecięcych rzeczy, bądź są miejscem na pościel.
W jakim wieku dziecko może zacząć użytkować łóżko piętrowe?
Każdy maluch rozwija się we własnym tempie i w dużej mierze od niego zależy zakup piętrowego łóżka. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, by z takich modeli zaczynały korzystać dzieci od 4-5 lat.
Musimy się zastanowić czy nasz szkrab poradzi sobie z wchodzeniem po drabince. Dla niektórych dzieci może to być wyzwanie, któremu będą musiały stawić czoła.
Ważną kwestią jest także to czy nasze dziecko jest bardzo aktywne podczas snu. Wiercącym się w nocy maluchom zalecamy korzystanie z tradycyjnych łóżek z barierkami lub łóżka typu domek.
Jednak dzieci z niespokojnym snem nie muszą rezygnować z wmarzonego łóżka piętrowego. Wszystko zależy od specyfikacji danego modelu. Niektóre z nich maja bardzo wysokie barierki zabezpieczające przed upadkiem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka niemowlęcego?
Stając przed wyborem łóżeczka w dziecięcym pokoju musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Rodzice niemowlaka powinni zwrócić uwagę na to jaki materac do łóżeczka wybrać, by zapewnić najlepszą jakość snu.
Najlepszym wyborem będzie taki, który posiada certyfikat Euro-Latex oraz atest PZH. Polecane są także o średniej twardości. Spełniają one potrzeby rozwojowe malutkich dzieci i zapewniają prawidłowe podparcie delikatnego i bardzo intensywnie kształtującego się kręgosłupa
Warto zwrócić uwagę, by w łóżeczku dziecięcym można było obniżać materac, by wraz z rozwojem zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Uniemożliwi to dziecku wychodzenie górą przez barierki łóżeczka.
Dobrą opcją są także wyjmowane szczebelki pozwalając maluchowi na swobodne wychodzenie.
Łóżeczko niemowlęce nie powinno mieć ostro zakończonych elementów, by było jak najbardziej bezpieczne. Wszystkie części muszą być zaokrąglone i jeśli jest to łóżeczko drewniane drewno powinno być gładkie, bez możliwości zadrapania tak delikatnej skóry malucha.
Z jakiego materiału powinno być wykonane łóżko dziecięce?
Nie da się ukryć, że dziecko nie traktuje łóżka tylko jako miejsca do spania. Jest to miejsce do relaksu ale i do zabawy. Musimy mieć zatem pewność, że będzie ono z trwałych i solidnych materiałów.
Najczęściej spotykamy się z faktem, że łóżko dla dziecka jest wykonane z drewna. Jako konsumenci coraz częściej lubimy wybierać naturalne materiały. Dobrym wyborem będzie łóżko z drewna sosnowego, bukowego bądź brzozowego. Zwróć uwagę przy zakupie, by drewniane, nowe łóżko było gładko wypolerowane, oraz by kształty zdobień łóżka czy barierki były dla dziecka bezpieczne.
Wybierz łóżko, które posiada bezpieczne farby i lakiery do drewna. Mogą one źle wpływać na zdrowie i sen dziecka. Małe dzieci mają szczególnie wrażliwą skórę, która nie powinna mieć kontaktu z chemikaliami.
Świetnym wyborem będą także meble tapicerowane. W czasie snu dziecko nie uderzy w twardą powierzchnię. Kolorowe łóżka tapicerowane dodatkowo nadają przytulności w pokoju. Paleta odcieni materiałów jest bardzo szeroka. Można więc stworzyć łóżko w ulubionym kolorze naszego dziecka.
Jakie są rodzaje łóżek dziecięcych?
Klasyczne łóżeczko
Wybór dość oczywisty, gdyż większość rodziców decyduje się na klasyczny model łóżeczka niemowlęcego. Niewątpliwie są one bezpieczne poprzez szczebelki, które chronią dziecko przed upadkiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to z jakich materiałów jest ono wykonane oraz jakie dodatkowe funkcje posiada.
W przypadku naszego modelu TROLL Romantica mamy funkcję drop side, czyli opuszczany bok ułatwiający wyjmowanie dziecka, ale także między innymi szufladę pod łóżeczkiem, która daje nam dodatkowe miejsce na pościel lub inne akcesoria. Możesz znaleźć także modele, które posiadają regulowaną wysokość materaca. Jest to bardzo wygodne podczas karmienia malucha.
Łóżka domki
Ten model sprawdzi się jako pierwsze łóżko dziecięce zaraz do okresie niemowlęcym. Daje ono bowiem swobodę w poruszaniu się już dla np. rocznego dziecka, ze względu na ich znikomą wysokość co za tym idzie są bardzo bezpieczne. Dziecko może także w dowolnym momencie samo położyć się na drzemkę lub odpocząć kiedy tylko ma ochotę.
Domek niewątpliwie pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka. Nakrywając daszek domku kocem dziecko ma możliwość stworzenia swojej wymarzonej tajemniczej bazy do zabaw. Dziewczynki mogą mieć wymarzony zamek księżniczki. Łóżko można także przystroić np. papierowymi dekoracjami, lampkami typu cotton balls czy ulubionymi pluszakami.
Nie da się pominąć także faktu, że oprócz wielu praktycznych rozwiązań jest świetnym minimalistycznym modelem, który wpisuje się w klimat skandynawski. Mimo swojej wysokości nadaje lekkości i przestronności w pomieszczeniu.
Łóżka domki występują także jako podwójne łóżka, jeśli więc mamy dwoje szkrabów lub myślimy w przyszłości o powiększeniu rodziny będzie to super rozwiązanie. Niektóre modele zamiast dodatkowego łóżka mają wysuwaną szufladę, dając miejsce na przechowywanie.
Łóżko dziecięce z zabezpieczeniem
Ten rodzaj łóżka dla dziecka to świetne rozwiązanie. Boki chronią przed niefortunnym uderzeniem w ścianę, ale także przed upadkiem na podłogę. Sprawdzi się przy maluchach, które są bardzo aktywne podczas snu i często się wiercą.
Jak wiadomo dziecko szybko rośnie. Decydując się na zakup łóżka z zabezpieczeniem możemy śmiało wybrać większy rozmiar łóżka, które posłuży nam długo. Jest to doskonała inwestycja w przyszłość. Bardzo łatwo jest przeprowadzić demontaż boków. Mamy wtedy to samo miejsce do spania dla starszego dziecka.
Modele w naszej ofercie takie jak Chmurka, łóżko Jodełka czy Pille oraz wiele innych mają opcję z miękkimi bokami, które można zamontować pojedynczo lub po obu stronach łóżka.
Łóżko piętrowe
Pozytywną cechą łóżka piętrowego jest to, że może ono posłużyć jako dwa miejsca do spania, a zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na podłodze niż dwa obok siebie łóżka. Jeśli wybierzemy podwójne łóżko przy jednym dziecku mamy miejsce do spania dla kolegi lub koleżanki kiedy chcemy ich przenocować.
Jeśli decydujemy się na łóżko pojedyncze, przestrzeń pod nim możemy zagospodarować na strefę do zabawy lub nauki. W pokoju Twojego malucha, który ma niewielki metraż jest to najlepsza opcja. W wolnym miejscu możemy umieścić także małą szafę lub komodę na ubrania.
Wymiary łóżek dziecięcych, a wiek dziecka
Wygodne łóżko dla małych dzieci, czyli np. dla 2-latków najczęściej spotykamy w wymiarach 140 × 70 cm. Stawiamy na łóżka raczej niskie i bezpieczne. Świetnie sprawdzą się tu łóżka typu domki.
Częstym wyborem łóżka dla 4 latka jest rozmiar 160 × 80 cm. Możemy wybierać tu między łóżkiem piętrowym, tradycyjnym z zabezpieczeniem lub np. z pięknym zagłówkiem jak łóżko Miś Teddy.
Z kolei wśród dzieci w wieku szkolnym doskonale sprawdza się łóżko 180 × 90. Możemy wówczas postawić na proste wzory myśląc już o dziecku jak o rosnącym nastolatku. Starsze dzieci lepiej odnajdą się w swoim pokoju z klasycznym łóżkiem drewnianym.
Idealne łóżka dla dzieci
W artkule zawarte jest kilka wskazówek, które pomogą rodzicom w wyborze idealnego łóżka zarówno dla najmniejszych dzieci, które potrzebują bezpieczeństwa i wygody, ale także i dla starszych.
Musimy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka oraz fakt, że dziecko rośnie. Nasze pociechy powinny spać w łóżku, które jest wygodne oraz z dobrze dobranym materacem dla ciągle rozwijającego się kręgosłupa.
Sen jest niezbędny dla każdego, a przede wszystkim dla odkrywających nasz Świat dzieci. Wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko.. ale i rodzic.