koszyk suma: 0,00 zł
Dobry design w przedszkolu Dziecko 10/2015

W październikowym numerze magazynu „Dziecko” znajdziemy ciekawy materiał poświęcony wyposażeniu wnętrz w przedszkolach. Wszak to miejsca, w których nasze pociechy spędzają sporo czasu. Jak zadbać o otaczanie dzieci dobrym wzornictwem już od najmłodszych lat?

To w jaki sposób urządzamy przestrzeń dla naszego dziecka ma ogromne znaczenie. Kolorystyka i formy powinny stymulować jego rozwój. Nie wspominając już o tak ważnych kwestiach jak bezpieczeństwo i dopasowanie mebli do wzrostu maluchów. W krajach skandynawskich do projektowania wnętrz dla dzieci przywiązuje się ogromną wagę, uznając że ma to wpływ na rozwój dzieci od momentu narodzin.

A w Polsce? Ciekawym przykładem jest przedszkole w Chrościcach koło Opola. Zostało ono zaprojektowane przez architektów z Pracowni Architektonicznej PORT.  Sale dla maluchów różnią się od tych dla starszaków. W tych pierwszych dominują kolory ziemi i sprzęty pobudzające zmysł równowagi. W tych drugich pełno jest schowków i tuneli, które zachęcają do wymyślania nowych zabaw. Wszędzie zadbano o to, aby nie zabrakło przestrzeni i światła. Okna sięgają do podłogi, przez co nawet najmniejsze dzieci mogą podziwiać widoki. Mebelki i wyposażenie toalet dostosowane są do wzrostu dzieci, dzięki czemu bez przeszkód mogą z nich korzystać same. Postawiono na proste materiały i kolory nawiązujące do przyrody, dzięki czemu w salach zabaw nie ma zbyt wielu bodźców, które mogłyby rozpraszać dzieci.

Warto skorzystać z tych dobrych praktyk i wprowadzać je w przedszkolach, ale również w domach, urządzając dziecięcy pokój. Należy postawić na jasne meble i naturalne materiały, takie jak drewno. W przestrzeni dziecięcej nie powinno brakować miejsc do wyciszenia, w których dziecko będzie mogło pobyć przez chwilę w odosobnieniu. W przedszkolu powinny być wyznaczone strefy służące różnym aktywnościom - nauce, zabawie, wypoczynkowi i jedzeniu. Materiały edukacyjne i zabawki muszą znajdować się w zasięgu małych rączek. Trzeba zadbać również o to, aby na każde dziecko przypadała odpowiednia ilość przestrzeni - w polskich warunkach jest to 2,5 m2, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu powyżej 5 godzin. Bardzo ważne jest to, aby wyposażenie i wystrój wnętrza sprzyjały zdobywaniu przez dziecko nowych umiejętności oraz jego samodzielności.

Żródło: Dobry design w przedszkolu. Dziecko nr 10, październik 2015 

Zapisz się do newslettera i odbierz 3% rabatu
Zyskujesz: kod rabatowy 3% na dzisiejsze zakupy, oferty specjalne tylko dla odbiorców newslettera oraz bieżące nowości w Magiczny Pokoik
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Magic Room Sp. z o.o. i przesyłanie materiałów marketingowych drogą elektroniczną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl