koszyk suma: 0,00 zł
W jednym łóżku, czyli o spaniu razem z dzieckiem, Dziecko 10/2016
W jednym łóżku, czyli o spaniu razem z dzieckiem, Dziecko 10/2016

Kiedy czekamy na narodziny dziecka często czytamy literaturę fachową i czasopisma. Chcemy się przygotować na różne okoliczności. I na tym etapie często planujemy, że będziemy od początku uczyć dziecko samodzielnego spania w swoim łóżeczku. Potem często musimy zweryfikować swoje postanowienia i okazuje się, że lądujemy w łóżku z maleństwem. Powody? Bywają różne. Czy to dobrze? Zdania są podzielone. Ale przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejsze jest tu dobro dziecka i trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Wady, ale czy na pewno?

Wiele osób twierdzi, że spanie z niemowlęciem w łóżku jest niehigieniczne i niebezpieczne. Zakładając jednak, że mowa tu o rodzinie, gdzie wszystkie mechanizmy są prawidłowe, można założyć, że higiena rodziców jest na odpowiednim poziomie. Podobnie w przypadku chorób, którymi możemy zarazić maleństwo. Każdy rozsądny i kochający rodzic wie, że musi się odseparować lub musi zastąpić go drugi opiekun czy np. babcia.

Kolejny argument „przeciw” wspólnemu spaniu to powodowanie początków słabej samodzielności dziecka. Jednak na początkowym etapie życia pociechy budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa, bliskości i pewności. A samodzielności można uczyć w późniejszych etapach, ucząc odpowiednich zasad i umiejętności.

Bezpieczeństwo dziecka to także kolejny anty argument. To obawy przed przygnieceniem dziecka przez rodzica lub nieświadome zrzucenie go z łóżka. Jednak przy odpowiednio szerokim łóżku oraz dbałości o zabezpieczenia w postaci barierki lub ściany zapewnimy dziecku bezpieczeństwo.

Przejdźmy więc do zalet

  • Wygoda. Chcemy mieć pod ręką dziecko, które śpi niespokojnie i wciąż domaga się w nocy karmienia. I nie jest to postawa egoistyczna. W ten sposób znajdujemy często kompromis pomiędzy potrzebami dziecka i swoimi. Przecież chroniczne niewyspanie z czasem przekłada się na spadek sił witalnych i podły nastrój. A dziecko potrzebuje rodzica w pełni sił i w dobrym humorze.
  • Bezpieczeństwo. Paradoksalnie do wymienianej wcześniej wady, wiele osób decyduje się na wspólne spanie właśnie ze względu na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Boimy się zespołu nagłej śmierci niemowląt, gdzie jednym z domniemanych zagrożeń jest spanie na brzuszku czy uporczywe ulewanie treści pokarmowych. To sytuacje, na które chcemy szybko reagować. Śpiąc razem reagujemy też błyskawicznie na każdy niestandardowy odgłos dziecka.
  • Miłość. Chcemy dziecku zapewnić maksymalną ilość miłość i bliskości, w związku z tym nie chcemy by w nocy czuło się samotne choćby przez moment. Chcemy też reagować na jego potrzeby na tyle szybko, by nie powodować niepotrzebnego stresu.

Źródło: Dziecko 10/2016

Zdjęcie: Tuva Mathilde Loland na Unsplash

Zapisz się do newslettera i odbierz 3% rabatu
Zyskujesz: kod rabatowy 3% na dzisiejsze zakupy, oferty specjalne tylko dla odbiorców newslettera oraz bieżące nowości w Magiczny Pokoik
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Magic Room Sp. z o.o. i przesyłanie materiałów marketingowych drogą elektroniczną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl