koszyk suma: 0,00 zł
Ile snu potrzebuje maluch, M jak Mama 8/2016
Ile snu potrzebuje maluch, M jak Mama 8/2016

Jednym z ważnych dla rozwoju dziecka elementów jest sen. Dzięki niemu maluszek jest wypoczęty i pogodny, ale to nie koniec zalet. Podczas snu mają miejsce procesy niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. To wtedy przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, dzięki czemu noworodek może nawet potroić swoją wagę urodzeniową, a dodatkowo urosnąć do 25 cm. W czasie snu rozwija się układ nerwowy dziecka i powstają nowe połączenia między neuronami, a odczucia i doświadczenia są przetwarzane przez komórki mózgowe. Kształtują się obszary odpowiedzialne za pamięć, myślenie i późniejsze zdolności do nauki. Dodatkowo w czasie snu kształtuje się układ odpornościowy malucha. Aby więc mógł się dobrze rozwijać w tych zakresach, musi spać odpowiednią długo. Ale co to znaczy odpowiednio długo?

Ile godzin powinno spać dziecko?

W zasadzie można odpowiedzieć, że tyle, ile potrzebuje. Nie ma sztywnych ram, a jedynie poglądowe zakresy godzinowe. Noworodek w pierwszym okresie może spać nawet 18-20 godzin w ciągu doby, a to dlatego, że jego bardzo niedojrzały system nerwowy szybko się męczy i traci energię. Jednak fizyczna ilość godzin przespanych zależy także od temperamentu maluszka. Wraz z upływem kolejnych miesięcy życia, potrzeba snu nieco maleje i już w okolicach pierwszego roku życia dziecko potrzebuje około 13 godzin snu. Inna sprawa to fazy snu. U noworodka jedna faza snu trwa około 1 godziny, a spowodowane jest to głównie niewielką pojemnością żołądka Tak małe dziecko jest po prostu szybko głodne. Inna sprawa, że noworodki potrzebują też bliskości i ciepła, a niekiedy denerwuje je zawartość pieluszki. Budzą się wtedy i manifestują swoje potrzebę, czasem dość głośno.

Rytm dobowy dziecka

Taki rytm musimy wypracować wspólnie z dzieckiem, ponieważ brak melatoniny w organizmie sprawia, że początkowo nie rozpoznaje ono pory snu i aktywności. Melatonina odpowiedzialna za takie rozpoznawanie wydziela się dopiero około 4 miesiąca życia. Dlatego też, aby ułożyć dobę maleństwa, a tym samy sobie, możemy wdrożyć tzw. rytuały. Czynnością, która szybko pozwalają dziecku odróżnić noc i dzień, jest kąpiel, po której następuje karmienie i sen. Pomaga także stopniowe regulowanie godzin posiłków czy spacerów.

Dzięki tym staraniom już w 3 miesiącu życia dziecka dadzą się zauważyć pierwsze oznaki regularnego rytmu. Powoli znikną nocne karmienia, a ilość snu i jego częstotliwość zostaną wyregulowane. Taki rytm pomaga dziecku, daje mu komfort psychiczny. Maluszki lubią powtarzalność, ponieważ to daje im poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: M jak Mama, nr 8/2016

Zapisz się do newslettera i odbierz 3% rabatu
Zyskujesz: kod rabatowy 3% na dzisiejsze zakupy, oferty specjalne tylko dla odbiorców newslettera oraz bieżące nowości w Magiczny Pokoik
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Magic Room Sp. z o.o. i przesyłanie materiałów marketingowych drogą elektroniczną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl