koszyk suma: 0,00 zł
Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

A więc stało się! Przyszedł czas na to, by zacząć urządzać pokój dla maluszka, który wkrótce pojawi się na świecie. Radość z tego wydarzenia jest przeogromna, a przygotowywanie się na powitanie swojego potomstwa z pewnością dostarczy mnóstwa wzruszeń i szczęścia. Warto zabrać się do całego przedsięwzięcia jak najwcześniej, bo pracy jest sporo i dużo kwestii wymaga przemyślenia. Po to jednak jesteśmy my, aby ułatwić planowanie i podpowiedzieć, co powinno znaleźć się w pokoiku dziecka, by był on funkcjonalny, przyjazny i piękny. Zatem, do pracy!

Od czego zacząć planowanie?

Projektowanie pokoju dla niemowlaka powinno się rozpocząć od rozplanowania rozkładu mebli. Przestrzeganie kilku prostych zasad  pozwoli zapewnić komfort sobie i maluszkowi. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby do każdego zakątka mieć swobodny dostęp – dotyczy to zarówno łóżeczka dla dziecka, jak i komody z przewijakiem, szafki na ubrania czy półki, na której będziemy przechowywać pieluszki na zmianę, mokre chusteczki i często używane kosmetyki do pielęgnacji. Opieka nad maleństwem, szczególnie na początku, bywa dużym wyzwaniem, a dobra organizacja jest kluczem do sukcesu.

Jeśli chodzi o lokalizację łóżeczka, to na tyle, na ile to możliwe, powinno ono znajdować się z dala od okien i kaloryferów bądź innych źródeł ciepła. Przeciągi, przegrzanie czy nadmierne wychłodzenie nie służą nam, a co dopiero noworodkom. Najlepiej jest wygospodarować miejsce do karmienia jak najbliżej łóżeczka – gdy maluszek zaśnie, nie trzeba będzie przemierzać całego pokoju, by ułożyć go w miękkiej pościeli i ryzykować tym samym, że może się przebudzić. Wiele mam stawia sobie po prostu duży wygodny fotel tuż obok łóżeczka. Dobrze jest też, jeśli w pobliżu znajdzie się miejsce dla niewielkiej lampki ściennej lub stołowej, dającej przyjemne, miękkie, łagodne i niezbyt jasne światło. W środku nocy, kiedy niemowlę będzie się przebudzało, pozwoli ona sprawnie przewinąć maluszka i go nakarmić, nie zakłócając snu pozostałym domownikom.

Kolory mają znaczenie

Krzykliwe barwy nie służą niemowlętom. Choć jeszcze do niedawna większość mebli i dodatków dla maluszków charakteryzowała się bardzo wyrazistą kolorystyką, to obecnie odchodzi się od tego trendu. Małe dzieci mogą czuć się zmęczone i rozdrażnione, jeśli wszystko, co je otacza, skąpane jest w nasyconych barwach. Kojące, pastelowe i stonowane odcienie pomagają im się wyciszyć i uspokoić, dlatego też o wiele lepiej jest wybierać właśnie taką kolorystykę do ich pokoju. Również rodzicom i opiekunom będzie w takim pomieszczeniu o wiele przyjemniej, bo przemęczenie w pierwszych miesiącach (albo i dłużej) życia dziecka będzie stałym elementem naszej codzienności. Nie potrzeba nam dodatkowych bodźców – opieka nad niemowlęciem dostarczy ich wystarczająco dużo.  Oczywiście nie namawiamy do tego, by całkowicie zrezygnować z żywych, wesołych barw. Na początku jednak warto „przemycać je” w niewielkich dodatkach, zabawkach czy książeczkach, a dla ścian i mebli zarezerwować cieplejsze odcienie bieli, beżu, zgaszone szarości albo pastelowe róże i błękity.

Jakość przede wszystkim!

Urządzając pokój niemowlaka, warto myśleć perspektywicznie. Dziecko rozwija się w błyskawicznym tempie i równie szybko zmieniają się jego potrzeby. Dobrze jest zatem postawić na takie meble i dodatki, które będą „rosły” z naszą pociechą. Szczególnie ważny okazuje się wybór łóżeczka. Podstawą jest to, by można było regulować w nim wysokość położenia materaca. W pierwszych miesiącach, kiedy dziecko jeszcze nie potrafi samo siedzieć, może znajdować się on na najwyższym poziomie. Gdy maluch staje się już coraz bardziej ruchliwy, materac można obniżyć, zapewniając mu tym samym bezpieczeństwo, a sobie większy spokój i komfort. Samo łóżeczko dla niemowlaka powinno być wykonane z jak najbardziej naturalnych, nieszkodliwych dla dziecka materiałów. Szczególnie polecane są modele wykonane z drewna, pokryte neutralnymi dla zdrowia lakierami. Dobrze sprawdzają się także łóżeczka dla dzieci z płyty MDF, charakteryzującej się trwałością i solidnym wykonaniem. Należy unikać modeli posiadających ostre zakończenia i kanty, ale większość producentów pamięta o tym, by wyeliminować takie wady z konstrukcji swoich mebli. We wspieraniu rozwoju ruchowego dzieci bardzo pomocne mogą okazać się łóżeczka z wyjmowanym szczebelkami. Kiedy zauważymy, że nasz maluch próbuje już samodzielnie wydostać się ze swojej przestrzeni do spania, powinniśmy mu nieco całą sprawę ułatwić. Pokonywanie przeszkody górą jest oczywiście niebezpieczne, a usunięcie kilku szczebelków pozwoli dziecku bez ryzyka dla zdrowia wyjść z łóżeczka wtedy, kiedy będzie czuło taką potrzebę.

Kolejna ważna kwestia to wybór odpowiedniego materaca. Dla niemowląt najbardziej polecane są modele dość twarde, bo zapobiegają powstawaniu problemów z kręgosłupem i wspierają rozwój ruchowy maluszków. Zbyt miękkie materace dla niemowlaków mogą utrudniać dzieciom poruszanie się, bo zwyczajnie się w nich one zapadają. Ponieważ noworodki ważą niewiele, nie potrzebują bardzo wysokiego materaca. W zupełności wystarczą takie o grubości 11-14 cm. Co do wypełnienia, to ze względów higienicznych zaleca się wybór materacy piankowych bądź materacy lateksowych. Te materiały mają właściwości antyalergiczne, więc są bezpieczne dla delikatnej skóry niemowlaków, a ponadto świetnie przepuszczają powietrze – zapobiegają więc przegrzaniu i powstawaniu odparzeń. Aby uchronić je przed zabrudzeniem, warto dokupić odpowiedni pokrowiec na materac – on także jest przewiewny, a kiedy się zamoczy lub poplami, można go po prostu wyprać. Najbardziej standardowy rozmiar materaca do łóżeczka niemowlęcego to 60x120. Powinien on być wystarczający na mniej więcej dwa pierwsze lata życia dziecka.

Odpowiednie światło

Trzeba pamiętać, że dla małego człowieka absolutnie wszystko, co go otacza, jest nowe i nieznane. Nie należy go „atakować” zbyt dużą ilością bodźców, bo może to w nim budzić niepokój i dyskomfort. Między innymi z tej przyczyny powinno się zadbać o przyjemne, kojące światło w pokoju maluszka. Wspomnieliśmy już co nieco o lampkach stołowych i wiszących. Wybór modeli przeznaczonych do pokoju dziecięcego jest naprawdę imponujący. Warte uwagi są np. lampki dziecięce wykonane z drewna, mające kształt zwierzątek. Można je postawić na nocnym stoliku i komodzie i wykorzystywać podczas usypiania, słuchania kołysanek czy czytania bajeczek na dobranoc. Sprawdzą się także w nocy, podczas karmienia i przewijania. Jeśli chodzi o główne oświetlenie sufitowe, to polecamy lampy z kloszem z tkaniny lub papieru, dające miękkie, rozproszone i niedrażniące światło.

Przechowywanie

Pokój niemowlęcia musi sporo pomieścić – ubranka, zabawki, książeczki, środki pielęgnacyjne. Aby zachować porządek we wnętrzu, niezbędne są odpowiednie meble i akcesoria do przechowywania. Podstawą jest oczywiście szafa lub pojemna komoda. Ta druga ma tę zaletę, że zapewnia łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy – body, spodenki, śpioszki, koszulki i inne elementy dziecięcej garderoby można w niej ułożyć na płasko w szufladach, zapewniając sobie tym samym łatwy do nich dostęp. Z kolei szafa jest meblem bardziej „perspektywicznym” – kiedy garderoba maluszka zacznie się zmieniać i zagości w niej wiele rzeczy wymagających powieszenia i układania na półkach, okaże się ona bardziej funkcjonalna.

Oprócz mebli na ubrania, potrzebne będą także te przeznaczone do przechowywania zabawek i książeczek. Otwarte, niezbyt niskie komody z otwartymi półkami, do których można np. dopasować i włożyć duże kosze, są cenione przez młodych rodziców ze względu na ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Ciekawym i dekoracyjnym, a zarazem bardzo praktycznym elementem wyposażenia pokoju małego dziecka mogą być także kosze i skrzynie do przechowywania. Modele wykonane z wikliny wyglądają pięknie i są dostępne w wielu ciekawych kształtach. No i są w stanie naprawdę sporo pomieścić – po skończonej zabawie można w nich schować kocyk lub matę, pluszaki, układanki, klocki i wiele innych rzeczy. 

Na koniec jeszcze jedna ważna porada – warto zachować umiar i nie dać się zwieść przekonaniu, że musimy zapewnić maluszkowi absolutnie wszystko. Potrzeby dziecka zmieniają się bardzo szybko i często gadżety i dodatki, które wydawały się niezbędne, zwyczajnie kurzą się w kącie, zupełnie nieużywane. Zaufajmy swojej intuicji i w tych pierwszych, zupełnie niezwykłych miesiącach wspólnego życia skupmy się na małym człowieku, któremu do pełni szczęścia tak naprawdę wystarczy bliskość ważnych dla niego osób.

Zapisz się do newslettera i odbierz 3% rabatu
Zyskujesz: kod rabatowy 3% na dzisiejsze zakupy, oferty specjalne tylko dla odbiorców newslettera oraz bieżące nowości w Magiczny Pokoik
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Magic Room Sp. z o.o. i przesyłanie materiałów marketingowych drogą elektroniczną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl