koszyk suma: 0,00 zł
Przewijanie jest łatwe, M jak Mama 09/2016
Przewijanie jest łatwe, M jak Mama 09/2016

Początki zawsze są trudne, a już szczególnie początki pielęgnacji nowo narodzonego dziecka. Jeden ze standardowych elementów to przewijanie, które budzi strach. Często wydaje się rodzicowi, że ma za mało rąk. Ale strach jest tu zupełnie niepotrzebny, wystarczy podstawowa wiedza i podstawowe zasady ostrożności. Wstępne szkolenie można przejść w szkole rodzenia czy podczas wizyty położnej, nie zostajemy więc sami z tematem. Pomoc można też uzyskać od mam czy babć, albo w artykułach takich jak ten.

Na początek mały instruktaż

 1. Przygotuj miejsce do przewijania. To może być specjalny przewijak, ale nie musi. Ważne, aby podłoże było stabilne i suche. Rozłóż pieluszkę, aby ciało maluszka nie zetknęło się z zimną powierzchnią.
 2. Połóż dziecko rozepnij ubranko, następnie rozepnij poprzednią pieluszkę. Nie wytarguj pieluszki spod pupy dziecka.
 3. Przygotuj i rozłóż nową pieluszkę.
 4. Podnieś nóżki dziecka jedną ręką, przy czym jedna nóżkę podeprzyj swoim przedramieniem, a drugą chwyć dłonią. Druga ręka przyda się do manewrowania pieluszkami. Można też maluszka przeturlać na bok.
 5. Przód zużytej pieluszki zawiń tak, aby zasłonić jej zabrudzone wnętrze
 6. Opuść i rozszerz nóżki, a następnie wytrzyj dokładnie okolice intymne nawilżanymi chusteczkami. Potem użyj kremu przeciwko odparzeniom.
 7. Ponownie podnieś nóżki, wyjmij starą i wsuń pod pupę świeżą pieluszkę.
 8. Zapnij pieluszkę, tak, aby nie uciskała, a następnie popraw i wyprostuj wszystkie krawędzie wokół tułowia i nóżek.

Ważne - na co zwrócić uwagę

 • Higiena. Koniecznie i przy każdym przewijaniu należy dokładnie oczyścić okolice intymne dziecka. Szczególnej uwagi wymagają wargi sromowe, przy czym ważne jest, aby wykonywać ruchu w stronę odbytu a nie odwrotnie, ponieważ tak można przenosić bakterie z kału do dróg moczowych. U chłopców szczególnej uwagi wymagają okolice wokół mosznej i pod penisem oraz delikatne przemycie jego końcówki, aby nie doszło do zakażenia cewki moczowej.
 • Delikatne stawy. W pierwszych tygodniach dziecko jest bardzo kruche, więc musimy przy przewijaniu uważać na jego stawy. Niewskazane jest podnoszenie nóżek za stopy lub samej pupy, a także stosowanie zbyt dużej siły usiłując wydostać dziecko z ubranek. Możemy spowodować złamanie kości, wywichnięcie stawu czy uszkodzić kręgosłup.
 • Dobrej jakości kosmetyki i pieluszki. To rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Odpowiednie chusteczki nawilżające, krem łagodzący podrażnienia i pieluszki, które dobrze odprowadzają wilgoć do środka i mają miękkie, delikatne brzegi nie powodujące otarć-to podstawowe wyposażenie rodzica.

Źródło: M jak Mama 09/2016

Zapisz się do newslettera i odbierz 3% rabatu
Zyskujesz: kod rabatowy 3% na dzisiejsze zakupy, oferty specjalne tylko dla odbiorców newslettera oraz bieżące nowości w Magiczny Pokoik
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Magic Room Sp. z o.o. i przesyłanie materiałów marketingowych drogą elektroniczną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl